
Д
инамиката на логистичната индустрия създава сериозни предизвикателства пред превозвачите, спедиторите и собствениците на стоки. Проблемните ситуации диктуват ежедневието на всички експерти в о. Изгубването на контрола върху проблема още докато е в начален етап, прави решаването му значително по-трудно.
Логистичната индустрия се нуждае от механизъм, който да съответства на нейната динамика, а именно – адаптивен, динамичен и бърз модел, чрез който споровете могат да бъдат разрешавани ефективно. Процедурата по медиация е средството, което перфектно би се инкорпорирло в транспортния бранш, за да му спомогне да продължи да се развива на бързи обороти.
Медиацията е алтернативен способ за решаване на спорове. Той е именно алтернативен, защото е една възможност, с която страните разполагат и употребата й зависи единствено от тяхната воля. Страните, съгласявайки се да проведат процедура по медиация със съдействието на медиатор, целят достигане до взаимноизгодно решение и постигане на споразумение между тях. Разбира се, и страните по даден спор, по който е образувано дело, могат по всяко време да пристъпят към медиация и да постигнат споразумение единствено с правилните насоки за комуникация на медиатора.
Процедурата по медиация се отличава с определени принципи, които най-ясно описват нейната същност, а именно:
- доброволност
- равнопоставеност
- неутралност
- безпристрастност
- поверителност
С оглед на изброените фундаменти, спорещите страни имат равни възможности в процедурата по медиация. Те участват по своя воля и могат по всяко време да се оттеглят. Изключително важно обстоятелство е и това, че медиаторът не проявява пристрастие и не налага решение по спора. В процедурата по медиация всички въпроси се уреждат единствено по взаимно съгласие на страните.
За да вникнем по-добре в същността на медиацията следва да разграничим медиацията от съдебното и арбитражното производство. Докато в последните две производства решението се взима от съдия или арбитър въз основа на приложимото право, то в процедурата по медиация страните сами решават спора с помощта на медиатора въз основа на личните им нужди или пък деловите им интереси. Не следва да се пропуска и още една важна разлика, а именно – съдебното и арбитражното производство протичат по строго формална процедура, предвидена в закон или правилник, а при медиацията е налице неформална и гъвкава процедура, която се моделира и индивидуализира според нуждите на страните и съответно вида на спора.
Водещите предимства, които предлага медиацията могат да бъдат обособени по следния начин:
- Бързина на резултата – това е едно от основните предимства на медиацията в сравнение най-вече със съдебното производство. Страните обикновено могат да достигнат до взаимноизгодно решение в рамките на 1-2 сесии, което не би отнело повече от месец. Обратно, ако спорът бъде отнесен пред съда, разглеждането и разрешаването му може да отнеме значителен период от време
- По-нисък разход на финансови средства – решаването на спора в процедура по медиация би коствало много по-малко финансови средства отколкото при съдебното производство
- Удобство – липса на формални процедури
- Контрол – страните имат цялостен контрол върху развитието на процедурата
- Висока степен на успеваемост и достигане до същината на проблема
- Запазване на алтернативни възможности – отнасянето на спора към медиатор не лишава страните от възможността, в случай че не успеят да се споразумеят, да потърсят защита на своите права и интереси по съдебен ред или пред арбитраж
- Предпазване на съществуващи търговски отношения – разрешаването на спора в процедура по медиация позволява на страните да запазят добрите отношения помежду си и да продължат сътрудничеството си.
Най-вероятно след изясняване същността на медиацията възниква и въпросът:
Как може да работи медиацията в транспорта?
Отговорът е ясен – медиацията е широко приложима в транспортната сфера, тъй като би помогнала за решаването на конфликтите, които неминуемо възникват ежедневно. С оглед динамиката в транспортния бранш, медиацията се явява средството, чрез което възникналите спорове могат да бъдат решени по бърз, ефективен и най-вече икономичен начин.
На следващо място, бизнес отношенията в транспорта са много важни и като такива следва да бъдат съхранени за в бъдеще. Медиаторът би помогнал на двете спорещи страни да се изправят срещу проблема, да генерират възможно най-много решения в интерес на страните, да се намери балансът в исканията на двете страни, за да могат да достигнат до взаимноизгодно решение и да продължат сътрудничеството помежду си, а не да влошат отношенията си, както се случва най-често при воденето на дела.
А каква е стойността за компаниите? Медиацията дава много – компаниите достигат до бързи и ефективни решения в съответствие с преките им бизнес интереси – много важно обстоятелство с оглед динамиката в транспортния бранш. Медиацията спестява много разходи – безспорен плюс с оглед затрудненото икономическо положение, в което се намираме. Не на последно място – медиацията спомага страните да съхранят добрите отношения помежду си и и да продължат да работят заедно – това обстоятелство също се отразява положително на икономическото състояние на компаниите.
Медиацията съответства по най-добър начин на динамиката на логистичната индустрия. Последната изисква бързи, ефективни и перспективни решения, а медиацията е в състояние да спомогне на страните сами да достигнат именно до такива решения.